Tradycje wspólnego muzykowania są wpisane w krajobraz śląski od pokoleń, stanowiąc nierozerwalny element kultury muzycznej regionu. Od ponad 15 lat towarzyszą też życiu akademickiemu Politechniki Opolskiej, gdzie z wielkim powodzeniem działa orkiestra pod batutą Przemysława Ślusarczyka, opolskiego kompozytora, dyrygenta i animatora kultury.
Impulsem do stworzenia zespołu stał się występ Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu na uroczystości rozdania dyplomów absolwentom Wydziału Elektroniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Było to w styczniu 2006 roku. Muzycy z „Elektryczniaka” wystąpili na zaproszenie dziekana prof. Tomasza Boczara, a ich prowadzący - Przemysław Ślusarczyk – wpadł na pomysł, że skoro swoją orkiestrę ma szkoła, to powinna ją mieć również uczelnia, zwłaszcza, że część muzykujących uczniów staje się potem jej studentami, a obie placówki: szkołę i politechnikę, łączy ścisła współpraca.
Inicjatywę poparł ówczesny rektor prof. Jerzy Skubis oraz prorektor ds. studenckich prof. Jerzy Jantos.
Jeszcze w tym samym miesiącu ogłoszono oficjalny nabór do orkiestry, a wkrótce rozpoczęto regularne próby. Grupa studentów Politechniki Opolskiej wzmocniona o kolegów z ODZSE w Opolu zadebiutowała koncertem przed licznie przybyłą publicznością podczas Święta Politechniki Opolskiej, które odbyło się w II kampusie uczelni, 4 maja 2006 r.
Od samego początku orkiestra regularnie koncertuje na terenie miasta Opola i w kraju w ramach autorskich cyklów: „Muzyczne impresje” , „Z orkiestrą po zamkach i pałacach” oraz w nowatorskich formatach: „Opolski Ekspres Dęty” i „Z orkiestrą po Odrze”. Te trzy ostatnie imprezy zostały nagrodzone wyróżnieniem - Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2013. W 2020 roku „Opolski Ekspres Dęty" otrzymał nagrodę „Opolska Marka 2019" w kategorii „promocja regionu”.
W repertuarze zespołu znajdują się nie tylko przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej, ale też własne kompozycje Przemysława Ślusarczyka. OPO jest zawsze życzliwie przyjmowana przez publiczność, a w 2010 roku zdobyła II nagrodę w XVIII Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej - Leśnica 2010 w Lichyni.
Siedzibą zespołu i miejscem prób jest zespół dydaktyczny „Łącznik" przy ulicy Mikołajczyka 16. Nieprzerwanie trwa także nabór do orkiestry, która otwarta jest nie tylko dla studentów opolskich uczelni. Orkiestra działa w strukturze uczelni jako koło naukowe. Działalność orkiestry ma na celu edukację artystyczną i jest niekomercyjna.